Kohút neodchádza zo športového prostredia, na poste prezidenta SZĽH chce vidieť Šatana

BRATISLAVA – Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) bude mať čoskoro nového prezidenta. Jeho doterajší šéf Martin Kohút po troch rokoch vo funkcii neprejavil záujem o kandidatúru na blížiacom sa Kongrese SZĽH a v boji o prezidentskú stoličku by rád videl Miroslava Šatana. Štvornásobný medailista z majstrovstiev sveta bol v ostatných dvoch sezónach generálnym manažérom slovenských mužských reprezentácií a stále oficiálne neoznámil, či sa bude uchádzať o pozíciu na čele zväzu. Štyridsaťštyriročný niekdajší krídelník si zobral niekoľko dní na rozmyslenie, definitívne stanovisko má oznámiť nasledujúci týždeň.

“Na najbližšom kongrese nechcem kandidovať, ale zo športového prostredia neodchádzam. Zväz by som v dobrej všeobecnej kondícii chcel odovzdať človeku, ktorého som v uplynulých dvoch rokoch lepšie spoznal. Považujem ho za čestného, inteligentného a skúseného človeka stojaceho nohami pevne na zemi. Týmto človekom je Miroslav Šatan, ktorý by mal byť vzorom nielen hokejovému hnutiu, no aj celému Slovensku. Preto by som bol rád, ak by kandidoval za prezidenta SZĽH. Ak prejaví záujem, budem kandidovať do Výkonného výboru SZĽH (VV SZĽH). Zároveň som členom Výkonného výboru Slovenského olympijského a športového výboru (VV SOŠV). Z týchto dvoch pozícií by som mu rád pomáhal vo výkone funkcie,” uviedol Kohút na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave.

V Šatanov prospech hrá viacero faktorov. V prvom rade sú to hráčske skúsenosti, ďalej všeobecný rešpekt v rámci hokejového hnutia či medzinárodné uznanie. Kohút však vyzdvihol aj pracovitosť historicky najlepšieho strelca národného tímu. “Musím povedať, že generálnym manažérom nebol len na papieri. Trávil v práci desať hodín denne aj v momentoch, keď reprezentácia nebola pokope. Je teda ideálnym človekom, aby vykonával funkciu prezidenta na dennodennej báze,” uviedol michalovský rodák, ktorý nevylúčil ani ďalšiu spoluprácu s Craigom Ramsaym. Nekonkretizoval však, na akej pozícii.

Súčasný prezident zväzu zároveň prezradil, v ktorých oblastiach by mohol byť slovenskému hokeju naďalej nápomocný po prípadnom zvolení do VV SZĽH. “Chcem pomáhať celkovo športu na Slovensku. Inak by som neprijal výzvu z VV SOŠV. Určite nechcem zasahovať do športovej oblasti. Chcem však odovzdať svoje znalosti v manažérskych a ekonomických otázkach. Bývalí hráči, ktorých som stretol a vyjadrovali sa o práci zväzu negatívne, tieto kvality nemajú,” objasnil.

Kohút vstúpil do zväzových štruktúr v roku 2015. Jednu sezónu strávil vo VV SZĽH, ďalšie tri ročníky pôsobil v pozícii prezidenta. V minulosti bol šéfom IT spoločnosti NESS a taktiež sponzorom slovenskej hokejovej reprezentácie. “Od môjho nástupu do funkcie prezidenta sme sa spolu s kolegami snažili pozdvihnúť hokej a urobiť ho atraktívnejších pre všetkých. Zároveň sme sa ho snažili dostať pod kontrolu. Rozbehli sme viacero rozvojových projektov, snažíme sa zlepšovať infraštruktúru, vzdelávame trénerov aj rodičov. V septembri otvoríme prvé športové komunitné zväzové centrum v Liptovskom Hrádku a následne aj modernú hokejovú akadémiu v Trenčíne. Zorganizovali sme možno najlepšie MS za posledných desať rokov. Reprezentanti ukázali výrazný posun vo výkonnosti aj herných činnostiach. Je to skvelý signál pre svet, že slovenský hokej sa vracia na pozície z minulosti,” zhodnotil.

Kongres SZĽH, na ktorom spoznáme nového prezidenta, sa uskutoční v stredu 26. júna v Bratislave. Zatiaľ však nie je oficiálne známy žiaden kandidát. Na Kongrese bude prebiehať aj voľba ôsmich členov VV SZĽH, predsedu a podpredsedu Disciplinárnej komisie SZĽH, predsedu a podpredsedu Odvolacej antidopingovej komisie SZĽH, člena Odvolacej antidopingovej komisie SZĽH, predsedu Volebnej komisie SZĽH a päť členov Volebnej komisie SZĽH.